Sports Hall of Fame

In commemoration of Frederica Academy’s 40th Anniversary, the school established a Sports Hall of Fame to honor individuals and teams that have made distinguished and lasting achievements and contributions to the Frederica Knights’ athletic program. The inaugural class was inducted into the Hall of Fame at a school-wide assembly on Friday, September 4, 2009.

To be eligible for nomination to the Frederica Academy Sports Hall of Fame, player candidates must be Frederica Academy graduates who have been out of school for more than five years. Additional requirements include having earned a letter in one or more sports for at least two years and, if applicable, having received All-Region or All-State Honors. Alternatively, a graduate who participated in varsity athletics while at Frederica and then competed in college athletics or attained a profession in athletics is also eligible for consideration.

Others eligible for nomination include past and present coaches; those who have given meritorious service to the athletic program; or a Frederica Academy athletic team that has attained record status or state recognition more than five years prior to the nominating period.

Frederica Academy Hall of Fame inductees are chosen by a nine-member selection committee. Names for nomination can be submitted to the committee at anytime by anyone. To become a member of the Hall of Fame, eligible persons or teams must be: 1) nominated; 2) seconded by someone on the selection committee; and 3) be included on more than 75% of the ballots cast. No more than twelve nominees, including teams, can be inducted into the Hall of Fame each year.

2017 Sports Hall of Fame

2017 Sports Hall of Fame Inductees

Steve Morris (Class of 1977)

Brian Greenwood (Class of 1991)

Marci Phillips Clifford (Class of 2000)

Morgan Brian (Class of 2011)

The following State Championship teams were inducted into the Hall of Fame in 2017:

2009-2010 Girls Soccer Team - Anna Barrow, Morgan Brian, Madi Bush, Katherine Carruth, Vanessa Celayos, Addie Dobson, Ellen Grace Finn, Emily Kate Finn, Lindsey Glenn, Jessica Haley, Shelby Harris, Eliza Hunter, Brittany Landis, Kelsey McGuire, Melinda Morales, Ansley Morgan, Meredith Moseley, Taylor Patch, Jordan Ricci, Katrina Rzeszutek, Coach - Charlie Morgan

2010-2011 Boys Basketball Team - Landon Barrow, Sam Boling, Alec Chan, JP Conway, Mills Culver, Ridge Harrison, Sam Heery, Paul Allen Keith, Malcolm Mann, Mac Patch, Khari Pressley, Billy Shuman, Shaun Tatum, Michael Voss, Lucas White, Coach - Ed Wilson

2014 Sports Hall of Fame

2014 Sports Hall of Fame Inductees

Rice Ferrelle (Class of 1997)

Nicole Martelli Simmons (Class of 2000)

Keegan Priest (Class of 2007)

Rachel Shelnutt (Class of 2008)

Clayton Heery (Class of 2009)

Coach Steve Trawick (1984 - 2010)

The following State Championship teams were inducted into the Hall of Fame in 2014:

2008-2009 Boys Cross Country Team - Harrison Benefield, Jack Benefield, Hogan Dyer, Clayton Heery, Sam Heery, Adam Higgins, Carson Remler, Brent Tripp, Coach - Steve Trawick, Manager - Mary Lou Hoffacker

2008-2009 Girls Cross Country Team - Jesse Been, Mackey Burch, Laura Gordon Thomas, Laura Hoffacker, Polly Howell, Ali Kicklighter, Brittany Landis, Katie McGuire, Emily Moran, Haley Watkins, Sarah Wilson, Coach -Steve Trawick, Manager - Mary Lou Hoffacker

2012 Sports Hall of Fame

2012 Sports Hall of Fame Inductees

Jon Futch (Class of 1985)

Reid Zeh (Class of 1992)

Lee Kennedy (Class of 1995)

Drew Parker (Class of 1996)

Christy Barrow

The following State Championship teams were inducted into the Hall of Fame in 2012:

1988-1989 Boys Soccer Team - Nelson Hicks, Jimmy Bishop, Bob Miles, Chase LaRoux, Brian Greenwood, Ryan Snow, Will Phillips, Rick Addison and Ben Bryson

2002-2003 Girls Soccer Team - Dani Seymour, Jaci Martelli, Catherine Arnold, Shalene Cutia, Paxton Candler, Robbi McCarty, Benna Deese, Nora Haase-Aschoff, Rianne Vogelzang, Tracey Schenck, Sara Kay, Jenifer Brian, Maggie Bryan, Becca Candler, Danielle Daugherty, Gretchen Post, Teresa Martelli, Brooke Baxter, Shannon Smith, Carleigh Hebbard and Christy Barrow

2010 Sports Hall of Fame

2010 Sports Hall of Fame Inductees

Jim Benefield (Class of 1981)

Robbie Williamson (Class of 1986)

Elaine Smith Peck (Class of 1989)

Sybi Parker Kuchar (Class of 1995)

Jaclyn Altman Nazarian (Class of 1995)

The following State Championship teams were inducted into the Hall of Fame in 2010:

1985-1986 Boys Soccer Team – Fraser Bowen, Bin Brandon, Mitchell Brock, Nathan Brock, Scott Buntin, Bubba Copeland, Tommy Douglass, Jason Futch, Justin Hollington, Eric Nathan, Randy Payne, Cullen Scott, Todd Scott, Jeff Seymour, Chris Vogt, Brad Wilkerson and Robbie Williamson

1986-1987 Boys Soccer Team – Kipp Banker, Fraser Bowen, Nathan Brock, Scott Buntin, Tommy Douglass, William Douglass, Jason Futch, Robert Malone, David Mock, Lane Moore, Eric Nathan, Randy Payne, Lamar Russo, Cullen Scott, Jeff Seymour, Johnny Smith and Chris Vogt

1987-1988 Boys Soccer Team – Rick Addison, Kipp Banker, Jim Barger, Michael Barry, Andrew Bowen, Scott Buntin, Vassa Cate, Chip Champion, Lee Copeland, William Douglass, Jay Dow, Jason Futch, Geoff Gleaton, Grant LeRoux, Robert Malone, Bob Miles, Lane Moore, Cullen Scott, Johnny Smith, Sam Vassey and Justin Watson

1987-1988 Girls Tennis Team – Kari Muscari Cornwell, Elisa Benini, Cindy Smith Boyd, Holly Hicks, Mary Gordon Walker Kerr, Allison Long, Dana Bryant Lewis, Lesli Gowen McQuigg, Laura Miles Moore, Elaine Smith Peck and Christina Smith Snoddy

2009 Sports Hall of Fame

2009 Sports Hall of Fame Inductees

Stephen Been (Class of 1983)

Jeff Seymour (Class of 1987)

Carey Howell (Class of 1988)

Cindy Smith Boyd (Class of 1990)

William Douglass (Class of 1990)

Amy Greenwood Smith (Class of 1994)

Jaclyn Martelli (Class of 2002)

Coach Gary Larkins (1975-2000)

The following State Championship teams were inducted into the Hall of Fame in 2009:

1984-85 Boys Soccer Team: Fraser Bowen, Bin Brandon, Mitch Brock, Nathan Brock, Scott Buntin, David Freeman, Jon Futch, Justin Hollington, David Schoettle, Jeff Seymour, Cameron Shadron, Ben Slade, Coke Whitworth, Brad Wilkerson, Robbie Williamson, Tommy Willis, Coach Gary Larkins

1983-84 Golf Team: Bodie Bodamer. Bin Brandon, Chip Champion, Tommy Douglass, Philip Sheffield, Tommy Willis, Coach Henry Bouton

1983-84 Boys Soccer Team: Bodie Bodamer, Fraser Bowen, Bubba Copeland, Clarke Downey, Steven Ellis, David Freeman, Jon Futch, Justin Hollington, Kenneth McCarthy, Parker McCrary, Matt O’Brien, David Schoettle, John Schoettle, Jeff Seymour, Cameron Shadron, Ben Slade, Warner Smith, Brad Wilkerson, Robbie Williamson, Tommy Willis, Dickey Zell, Coach Gary Larkins

1982-83 Boys Soccer Team: Stephen Been, Brett Bodamer, Chris Brandon, Clarke Downey, Steven Ellis, Jeff Futch, Jon Futch, Kenneth McCarthy, Parker McCrary, John Myers, Matt O’Brien, Peter Owens, Tony Ream, David Schoettle, John Schoettle, Mastin Simmons, Warner Smith, Brad Wilkerson, Dickey Zell, Coach Gary Larkins